08:35

Światło ukryte w mroku - Sharon CameronW trzech punktach:
1. Trudne emocje
2. Odważni, wyjątkowi ludzie — bohaterowie.
3. Niezrozumiała, bolesna historia świata.

*
Przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.
Jedno pukanie do drzwi mogło dla wszystkich oznaczać śmierć…
Przemyśl, 1943 rok. Nastoletnia Stefania Podgórska, nazywana od dziecka Fusią, pracuje w sklepie rodziny Diamantów. Jest zaręczona z jednym z ich synów, co młodzi muszą jednak utrzymywać w tajemnicy – ona jest katoliczką, on Żydem.
Wszystko się zmienia, kiedy do Przemyśla wkracza armia niemiecka. Diamantowie zostają zesłani do getta, a matka i brat Fusi na roboty przymusowe do Niemiec. Stefania zostaje sama w okupowanym mieście, mając pod opieką kilkuletnią siostrę Helenkę.
Nagle rozlega się pukanie do drzwi. To Max Diamant, który wyskoczył z pociągu jadącego do obozu śmierci. Siostry podejmują odważną decyzję o ukryciu Maxa, a potem dwunastu kolejnych Żydów.
Odtąd znów czekają na pukanie do drzwi, które może oznaczać koniec dla wszystkich.
„Książka jest wierna prawdziwej historii dzięki gruntownym i skrupulatnym badaniom, jakich dokonała autorka, przygotowując się do jej napisania. Sharon stworzyła porywającą opowieść, która łączy w sobie poczucie wszechogarniającego strachu z pewną niefrasobliwością oraz ukazuje niezwykłą wewnętrzną siłę młodej kobiety, mojej Mamy. »Światło ukryte w mroku« przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania”. – Ed Burzminski, syn Stefanii Podgórskiej*

Czytając takie książki, zawsze na usta nasuwają mi się słowa Zofii Nałkowskiej „Ludzie, ludziom zgotowali ten los” i nadal nie mogę pojąć: dlaczego? Skąd w drugim człowieku tak wiele nienawiści, agresji i poczucia wyższości nad innymi. Niektórym wystarcz gram władzy, żeby szerzyć spustoszenie i zawsze znajdą się tłumy, które będą przyklaskiwać.

Ta opowieść to pięknie pokazana miłość do bliźniego: bez względu na jego pochodzenie, rasę i religię. A miłość i pomoc bliźniemu w tamtym czasie była srogo karana. Pomoc Żydom była kroczeniem po samobójczej drodze, kroczeniem wśród min cudem unikając wybuchu. Każda chwila w strachu o swoje życie i bliskich. A mimo to znajdowali się ludzie dobrej woli, między innymi Stefania Podgórska, którzy nieśli pomoc, ryzykując własne życie.

Podziwiam, podziwiałam i nadal będę podziwiać ludzi, którzy potrafili się poświęcić. Którzy widzieli w tym trudnym czasie więcej niż czubek nosa. Tym, którzy nie poddali się całkowitemu zezwierzęceniu, które wszechobecne w czasie wojny. Liczyło się przeżyć... a dla innych ważne było, żeby przeżyć i pomóc innym. Dzięki takim historią wierzę, chcę wierzyć, że nawet dziś w świecie teoretycznego pokoju jest w nas wiele dobra.

Światło ukryte w mroku to powieść, która zmusi się do wielu refleksji. Wzbudzi wiele emocji i zagwarantuje gonitwę myśli na długie godziny, dni.


Sharon Cameron
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
literatura piękna
Data wydania:
2020-03-25
Liczba stron:
480
Tłumacz:
Urszula Gardner

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger