12:52

Podstęp. Doggerland - Maria Adolfsson
Kryminały skandynawskie są mi zupełnie obce, nie czytałam żadnej książki w takim klimacie i tak naprawdę nie bardzo wiedziałam, czego mogę się spodziewać...

*Doggerland to fikcyjna grupa wysp na Morzu Północnym między Wielką Brytanią a Skandynawią, spośród których trzy największe to HeimöNoorö i Frisel. Archipelag wydaje się oazą spokoju. Następnego dnia po Oistrze, lokalnym festiwalu ostrygowym, który przyciąga wielu turystów, spokój ten zostaje jednak zachwiany. Komisarz Karen Eiken Hornby już wie, że poprzednia noc była błędem. Kac gigant po festiwalu ostrygowym oraz pobudka w hotelowym pokoju u boku swojego szefa są tego najlepszym dowodem. Gdy w domowym zaciszu próbuje odespać szaleństwa poprzedniej nocy, ze snu wybudza ją telefon. Jako komisarz ma poprowadzić śledztwo w sprawie brutalnego morderstwa, do którego doszło na jednej z wysp. Sytuacja komplikuje się, gdy ofiarą okazuje się Susanne Smeed, była żona szefa wydziału, z którym Karen spędziła noc. Brak motywu i śladów mordercy na miejscu zbrodni sprawia, że śledztwo utyka w martwym punkcie. Okazuje się też, że Susanne wcale nie była duszą towarzystwa i najmilszą na świecie osobą.

Czy klucz do rozwiązania zagadki może tkwić w przeszłości i losach niewielkiej hipisowskiej komuny, do której należeli rodzice ofiary? Jedna pomyłka może kosztować kolejne życie.*

Podstęp jest wstępem do cyklu Doggerland, jak dla mnie to bardzo dobry wstęp i jestem przekonana, że sięgnę po kolejne książki z cyklu. Podstęp to takie preludiom do kolejnych części, mamy zarysowane tło obyczajowe, które dla mnie było równoznaczne wyważone z akcją — nie przytłaczało głównych wątków, a jedynie je dopełniało. Relacja między bohaterami również jest ciekawa, choć sama ekspozycja postaci była nieco mozolna i potrafiła momentami mnie znudzić.

Początek gdzie mamy do czynienia z przedstawieniem postaci i zarysowaniem ogólnych pierwotnych wątków, odrobinę mnie nudził i niekoniecznie przyciągał do lektury, ale w końcu nastąpił progres i akcja nabrała przyspieszenia, a ja już nie byłam w stanie się oderwać.

Podstęp to intrygujący, choć wymagający kryminał. Barwne opisy, ciekawa kreacja postaci i wątków sprawia, że książka jest naprawdę dobra. Ja jestem zaskoczona na plus i jeżeli tak wyglądają kryminały skandynawskie, to muszę je bliżej poznać :)

Wydawnictwo: W.A.B.
Cykl: Doggerland (tom 1)
kryminał, sensacja, thriller
Tytuł oryginału:
Felsteg
Data wydania:
2020-03-31
Liczba stron:
480
Tłumacz:
Agata Teperek

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger