17:52

Słońce wiatr i księżyc Agata Czykierda Grabowska
Na kolejną książkę autorki czekałam z wielkim zniecierpliwieniem, po Adamie byłam ciekawa, co jeszcze potrafi autorka i czym mnie zaskoczy. Lekkie klimatyczne new adult w wykonaniu Agaty Czkierda-Grabowskiej to coś, co lubię, czy i tym razem byłam zadowolona z lektury?


*Kaja zawdzięcza Pawłowi życie jej brata. Pamiętne wakacje u dziadków na wsi są początkiem ich wielkiej przyjaźni, ale też próbą dojrzałości, ponieważ Paweł skrywa tajemnicę, której odkrycie będzie Kaję dużo kosztowało.

Okres dorastania staje się dla Kai i Pawła bardzo burzliwym czasem. Rozkwitające uczucie nie jest w stanie przeciwstawić się zazdrości i nieprzemyślanym słowom. Nim zrozumieją, co tak naprawdę ich łączy, rozstają się na długi czas.
Mija siedem lat. Kaja wraca ze Stanów, żeby spędzić wakacje z ukochaną babcią, która po śmierci męża zostaje zupełnie sama. Na jej drodze ponownie staje przyjaciel z dzieciństwa.
Czy pierwsza miłość jest w stanie na nowo się odrodzić? Czy jest warta tego, aby zmienić dla niej całe swoje życie?*


Słońce, wiatr i księżyc wciągnęła mnie od pierwszych stron. Bohaterowie powieści dorastają na naszych oczach i z uroczych dzieciaków robią się dojrzałymi ludźmi. Kaja od początku zyskała moją sympatię, choć nie zawsze rozumiała jej początkowe zachowanie, starałam się być wyrozumiała, bo na początku historii dostajemy opowieść młodych, bardzo młodych, ludzi, więc można im wybaczyć drobną infantylność i nieśmiałość. Ba! Ta nieśmiałość w początkowej fazie działał jak miód na serce, gorące lato, pierwsze wakacyjne przyjaźnie, miłość, niewinne spojrzenia. To było takie piękne i budzące, akurat we mnie, przemiłe wspomnienia... czyż jest wśród nas dorosłych ktoś, kto nie przeżył tej pierwszej miłostki? Szczerze wątpię.Relacja łącząca głównych bohaterów jest chyba najbardziej realną relacją, jaką spotkałam w książce. Uwielbiam wątki miłosne zbudowane na fundamencie przyjaźni i tutaj właśnie tak było. Bohaterowie znają się od dziecka, choć mieszkają w różnych miejscowościach, Kaja stara się jednak każde wakacje spędzać u babci w wiosce... dzięki temu ma ciągły kontakt z Pawłem. Jak to w życiu bywa, a szczególnie w życiu nastolatków, których rozumem kierują hormony, jedna sytuacja, niedopowiedzenia sprawiają, że młodzi rozstają się w niezbyt sprzyjających okolicznościach. Zaraz potem kontakt im się zupełnie urywa...

Ileż to już było książek z podobną fabułą, spotkanie po latach? A no właśnie wiele. Zapytacie zatem, co w tej jest takiego wyjątkowego? Wszystkie książki, które czytałam, i w których występuje wątek spotkania po latach, jest skonstruowana w taki sam sposób. Bohaterowie na początku książki się spotykają. Wspominają coś, co łączyło ich w przeszłości. Agata przełamała ten schemat i tutaj dostajemy najpierw przeszłość bohaterów dopiero potem mamy spotkanie po latach. Dla mnie taki zabieg konstrukcji tekstu pozytywnie wpływa na odbiór. Choć znamy przeszłość bohaterów, nie zabraknie tajemnic, ponieważ jako czytelnicy nie mamy pojęcia, co działo się z Kają i z Pawłem w czasie kiedy nie mieli ze sobą kontaktu.Agata Czykierda-Grabowska zaskoczyła mnie tym, że przy tej historii potrafiła wzbudzić we mnie emocje, Jest sodko, ale bywają również gorzkie chwile, które dodają książce wiarygodności. W tej powieści, jak w prawdziwym życiu raz na wozie raz pod wozem, nie jest tylko słodko i beztrosko, ale jest też szaro i poważnie.Jeżeli szukacie dobrej książki, która wpisuje się w popularny nadal nurt New adult, to Słońce, wiatr i księżyc jest najlepszym wyborem. Historia napisana pięknym językiem, lekka, przyjemna, ale również taka, w której nie brakuje emocji. Polecam całym serduchem, bo to kolejna książka autorki, która na dobre wpisała się w moją listę ulubieńców.Ps. Adama nie przebiła, ale mam wrażenie, że ja pałam tak wielką sympatią do tamtej książki autorki, że ciężko będzie ją przebić :D

Słońce, wiatr i księżyc

Agata Czykierda-Grabowska
Wydawnictwo: Filia
Tytuł oryginału: Słońce, wiatr i księżyc
Data wydania: 7 sierpnia 2019
Liczba stron: 376
*Opis pochodzi od wydawcy

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger