10:45

"Kółko się pani urwało" Jacek Galiński
Przez jakiś czas miałam wrażenie, że gatunek, jakim jest komedia kryminalna, jest na wymarciu. Na szczęście zaczęłam odkrywać nowych autorów piszących właśnie historie w takim gatunku. Mam trzech swoich ulubieńców, a komedia kryminalna na dobre zagościła na mojej liście najchętniej czytanych. Czy Jacek Galiński swoim debiutem mnie zaskoczył? Czy uda się autorowi dołączyć do mojej trójki ulubieńców gatunku?

Starsza pani z wózkiem na zakupy to gwóźdź fabuły. Na samym początku książki ktoś włamuje się do jej mieszkania, później nieoczekiwanie ginie jeden z podejrzanych. Kobiecina za wszelką cenę stara się rozwikłać skomplikowaną zagadkę na własną rękę. Przytrafia jej się po drodze sporo nieoczekiwanych przygód, a niektóre z nich bawią do łez!

Muszę wam powiedzieć, że ja mam dość specyficzne poczucie humoru. Czasami śmieje się z zupełnie nieodpowiednich rzeczy. Bardzo trudno trafić w mój gust i mnie rozbawić. Na szczęście Jackowi Galińskiemu się to udało! W czasie czytania niektórych epizodów śmiałam się w głos jak szalona. Starsza pani z pewnością na długo zostanie w mojej pamięci, sprawiając, że mimowolnie będę się uśmiechać.

Jednak Kółko się pani urwało to nie tylko zabawne sceny i pełne humoru dialogi. To również wciągająca i intrygująca zagadka kryminalna. Autor z premedytacją zwodzi czytelnika, rzuca światło podejrzeń na coraz to nowe osoby. Niemal do samego końca nie mogłam przewidzieć, jak to wszystko się potoczy, kto stoi za włamaniem, morderstwem i dlaczego akurat padło na naszą jakże uroczą staruszkę?

Z wielką radością stwierdzam, że Kółko się pani urwało, to naprawdę kawał dobrej lektury. Wciąga, zaskakuje i bawi do łez. Główna narratorka — wspomniana już wielokrotnie starsza pani — potrafi namieszać, zaskoczyć chyba nawet samą siebie. Świetnie poprowadzona narracja sprawia, że przez całość niemal się płynie, to książka, którą jednocześnie chce się przeczytać na jeden raz, a z drugiej strony szkoda zbyt szybko opuszczać ten świat.

Poza główną bohaterką mamy jeszcze specyficznego sąsiada, który od początku budził moje wielkie zainteresowanie. Znajdzie się również policjant, który z całym swoim sprytem nie jest w stanie dorównać pomysłowości starszej pani i powstrzymać ją przed rzucaniem kolejnych podejrzeń i szukaniu poszlak. Postacie odrobinę karykaturalne, ale moim zdaniem takie właśnie powinny być, aby wzbudzać sympatie i wymuszać uśmiech. Niektóre zachowania starszej pani przerysowane, ale gdyby takie nie były, nie byłoby, z czego się śmiać!

Jeżeli szukacie dobrej książki, z którą przeżyjecie kilka cudownych chwil i z łatwością zrelaksujecie się przy lekturze, to Kółko się pani urwało idealnie wpisuje się w te wymagania. Ciekawa, zabawna, wciągająca opowieść, która potrafi zaskoczyć. Na waszym miejscu nie zastanawiałabym się dłużej!

Kółko się pani urwało
Jacek Galiński
Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 3 kwietnia 2019
Liczba stron: 304

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger