09:40

Zostań ze mną K.A Tucker
Wiele razy słyszałam, że historia lubi się powtarzać, a dzieci często powielają błędy rodziców. Czy tak będzie również w przypadku naszych bohaterów?


Przed laty matka Calli musiała podjąć trudną decyzję o opuszczeniu jej ojca. Mężczyzna nigdy nie był gotowy na życie poza Alaską, a kobieta nie mogła dużej żyć w odciętej od świata miejscowości. Wróciła do Toronto przekonana, że niegdyś miłość jej życia do niej dołączy. Niestety ich związek od początku był skazany na porażkę — niektóre światy się nie przenikają. Po latach okazuję się, że ojciec Calli jest poważnie chory — dziewczyna ma udać się na Alaskę, aby w końcu poznać ojca. W ich alaskańskim świecie wszystko wydaje się inne, życie toczy się tutaj zupełnie innym rytmem i wielkomiejskiej dziewczynie trudno do niego przywyknąć. Aklimatyzacji nie ułatwiaj Calli Jonah — współpracownik jej ojca. Pech chce, że młodych ciągnie do siebie, choć oboje doskonale wiedzą, że nie może być mowy o wspólnym życiu, Ona nie zostanie na Alasce na długo, On nigdy stad nie wyjedzie. Czy w życiu Calli powtórzy się historia jej rodziców? Czy któreś z nich będzie w stanie się poświęcić dla miłości?

Zostań ze mną to kolejna książka K.A Tucker, która mnie po prostu pochłonęła. Wsiąkłam w ten świat i trudno było mi z niego wyjść. Przez kilka dni, po skończeniu lektury, żyłam problemami bohaterów, ich rozterkami i niewiarygodnym klimatem Alaski. To już kolejna książka, która przybliża klimat i mieszkańców Alaski — pierwszą książką, która wzbudziła moją ciekawość na temat alaskańskiej ludności była Zapach domów innych ludzi — Zostań ze mną podsyciła apetyt na zgłębienie alaskańskiej kultury i zwyczajów. Podobało mi się to, w jaki sposób autorka ukazała nam alaskańskie społeczeństwo, funkcjonalność i zupełnie inne życie od tego, które my znamy. W dodatku K.A Tucker uchwyciła piękne relacje między bohaterów tutaj, ta społeczność to jedna wielka rodzina, wszyscy się znają, starają się wspierać w codziennym życiu.

Również relacja rodzinna Calli zasługuje na pochwałę. Autorka jest znana z tworzenia pełnokrwistych, wyrazistych postaci, ale tutaj przeszła samą siebie. Miałam wrażenie, że ojciec Calli jest prawdziwą osobą, rozumiałam jego niektóre zachowania, innych wprost nie potrafiłam pojąć — był człowiekiem dokładnie takim jak my wszyscy, pełnym wad, popełniającym błędy. Właściwie na kartach tej powieści relacja między córką a ojcem dopiero się rodzi, tworzy, dojrzewa — to było wyjątkowe, pełne emocji i poprowadzone w rewelacyjny sposób. Czułam to, co czuła bohaterka — jednałam się z nią, bez trudu mogłam się w nią wcielić, a pierwszoosobowa narracja tylko potęgowała moje uczucia i odczuwanie emocji.W książce mamy również wątek miłosny i to nie jeden. Gdzieś w tle ciągle przewija się ta wielka i wydawać by się mogło, że prawdziwa miłości, między rodzicami Calli — jednak żadne z nich nie było na tyle silne, żeby poświęcić się jeden dla drugiego. Czy miłość zawsze wymaga poświęceń, czy trzeba zatracić siebie w imię szczęścia drugiej osoby? Jest też kiełkująca miłość między Callą a Jonahem — choć tutaj dominuje relacje od nienawiści do miłości. Uwielbiam takie wątki, a Tucker stworzyła go perfekcyjnie. Do samego końca nie wiedziałam, co się wydarzy, autorka potrafi zaskakiwać, dlatego też nie mogłam przewidzieć tego, jaki będzie koniec, jak to wszystko się ułoży i czy bohaterowie znajdą złoty środek, aby przy tym wszystkim nie poświęcać całego siebie?

Zostań ze mną to nie tylko historia o miłości, to również opowieść o trudnych wyborach, niejasnej przyszłości, błędach przeszłości, a przede wszystkim o wybaczaniu. Autorka pokazała, że czasami potrafimy zakorzenić w sobie tak wielki ból, zazdrość i niezrozumienie, że wybaczenie drugiemu człowiekowi i przede wszystkim zrozumienie go jest niemalże niemożliwe, a nawet graniczy z cudem. Nie zawsze można wymazać z pamięci kilkuletni zawód, rozczarowanie. Nie wszystko da się naprawić w jeden tydzień... czasami potrzeba więcej.Zostań ze mną

K.A. Tucker
Tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
Wydawnictwo: Filia
Tytuł oryginału: The Simple Wild
Data wydania: 20 lutego 2019
Literatura obyczajowa i romans

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger