10:24

Życie na zamówienie czyli espresso z cukrem Karolina Wilczyńska


Myślę, że w życiu każdego z nas przychodzi taki moment, w którym musimy powiedzieć sobie dość — zacząć żyć dla siebie, nie dla innych. Spełniać swoje marzenia i dążyć do osiągnięcia samodzielności.

Właśnie na takiej drodze stanęła nasza Miłka. Po śmierci ukochanej babci postanawia w końcu zawalczyć o siebie, wyjechać z rodzinnego miasta, w którym pomagała prowadzić rodzicom pensjonat i spełniać się, aby już nigdy życie nie przelatywało jej przez palce. Miłka trafia do „Kawiarenki za rogiem” i zostaje na dłużej. Czy w końcu osiągnie to, za czym goni? Czy spotka miłość, spełni marzenia i zmierzy się z tajemnicami powierzonymi jej przez babcię?

To moje pierwsze spotkanie z piórem Karoliny Wilczyńskiej, muszę przyznać, że zapowiadało się bardzo obiecująco. Autorka pisze prosto, bez zbędnego patosu, ukazuje życie w naturalnych barwach, nie kolorując niepotrzebnie. Przez cały tekst niemal się płynie, a wciągnięta na początku mogłam odłożyć książkę dopiero, jak dobiłam do ostatniej strony — czyżby kolejna polska autorka zagościła na mojej liście NAJ? Tak!
(Pisząc tę oponie, jestem już po kolejnej książce autorki i bez dwóch zdań mogę stwierdzić, że trafia w mój gust!)

Historia z początku nie powala akcją, jest raczej statyczna, ale z pewnością nienudna. Już od początku byłam zaintrygowana postacią Miłki — to jednocześnie spokojna dusza i charyzmatyczna osoba. Ma w sobie wiele pozytywnych cech, ale nie została przerysowana, sztucznie wyidealizowana. Muszę przyznać, że to postać taka jak większość kobiet. Taka jak my wszystkie. Pragnąca spełniać swoje pragnienia, osiągnąć w życiu coś więcej, znaleźć w życiu sens.

Poza główną bohaterką mamy też wiele postaci pobocznych, które również są znaczące dla fabuły. W tej historii nic nie dziej się przez przypadek i żadna nawet epizodyczna postać nie jest zbędna.

Autorka również w prosty sposób potrafiła wzbudzić we mnie emocje, historia Miłki nie jest wyszukana — ale intrygująca, prawdziwa i za to ją polubiłam, ponieważ gdzieś z tyłu głowy towarzyszyło mi przeświadczenie, że gdzieś tam w świecie opowieść o Miłce mogła się wydarzyć naprawdę.

Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem to jednocześnie przyjemna opowieść obyczajowa, ale również emocjonująca historia o tym, co w życiu istotne. Ja jestem zadowolona, spędziłam miły czas przy przyjemnej lekturze i z pewnością jeszcze nie raz przeczytam coś spod pióra Karoliny Wilczyńskiej.
Tytuł: Życie na zamówienie, czyli espresso z cukrem
Autor: Wilczyńska Karolina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Filia
Liczba stron: 342
Data premiery: 2018-10-03


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © Książko, miłości moja. , Blogger