„Pierworodna” Tosca Lee — czy drugi tom dorówna pierwszemu?Są na świecie sekrety, które na zawsze, muszą zostać w sferze tajemnic. Są ludzie, których chcemy i musimy, chronić ponad wszystko. Są wydarzenia, które raz przeżyte, zmienią nas nieodwracalnie...

Audra usunęła sobie pamięć. Poddała się lobotomii, budzi się w zupełnie nieznanym miejscu otoczona obcymi ludźmi. W pierwszym tomie usiłuje pobudzić swój umysł do współpracy, chce odkryć, kim jest i dlaczego zdecydowała się na tak radykalne kroki. Kiedy dochodzi do sedna problemu, sprawy komplikują się bardziej, niż można przypuszczać. Czy drugi tom rozwiązał zagadki, jakie zgromadziła w nas pierwsza część? Czy Audra dopnie swego i osiągnie coś nieosiągalnego?

 
Podobnie jak poprzednim razem i tym mamy do czynienia z narracją pierwszoplanową. Główną narratorką jest Audra. Pierworodna to kontynuacja Potomków, części są ze sobą ściśle powiązane, dlatego też warto rozpocząć swoją przygodę, z tymi książkami, od pierwszej części. Tosca Lee zbudowała fabułę w oparciu fakty historyczne. Całość kręci się wokół historii krwawej hrabiny, czyli Elżbiety Batory. Nigdy specjalnie nie interesowałem się tym działem historii, tym razem jednak postanowiłam zgłębić wiedzę dotyczącą Elżbiety i mordów, jakich dokonywana. Autorka sugeruje nam, że mamy dwie strony barykady z jednej są Potomkowie krwawej hrabiny posiadający moce, o jakich inni mogą tylko marzyć, po drugiej mamy łowców i osoby dziedziczące piętno po ofiarach Elżbiety Batory, obrońców niewinnych, których zadaniem jest eliminacja potomków. Jednak po latach rozmaitych zmianach i nieoczekiwanych wydarzeniach żaden z potomków nie ma wiele wspólnego z hrabiną. Mimo to ciąży nad nimi klątwa, w postaci łowców czekających na ich życie... więcej niestety nie mogę wam powiedzieć fabuła, choć z jednej strony prosta, to jednak skrywa wiele niewyjaśnionych sytuacji, a punkt kulminacyjny dopiero nadejdzie w następnej części.

Tosca Lee potrafi zaintrygować i wciągnąć w wir wydarzeń. Mam wrażenie, że Pierworodna sporo różni się od Potomków. Po pierwsze, akcja, która wcześniej mozolna teraz gna na złamanie karku. Ciągle coś się dzieje, a poszczególne wydarzenia są popędzane kolejnymi i przerywane znaczącymi myślami głównych bohaterów. Po drugie, w książce znaczącą rolę gra miłość, z każdym swoim odcieniem. Nie tylko partnerska, ale również rodzicielska, przyjaźń i zwyczajna ślepa miłość do bliźniego. Autorka poprzez postacie potomków i łowców stara się przekazać alternatywny światło obnażyć przed nami prawdę znaną od zarania dziejów, mianowicie Tosca Lee udowadnia, że nie ma nieskazitelnie dobrych ludzi i złych do szpiku kości. Każda z postaci posiada blaski i cienie i żadna nie jest idealna zupełnie tak, jak w prawdziwym życiu.


Wyraźnie i w ciekawy sposób, został przedstawiony tutaj wątek przyjaźni Mamy do czynienia z przyjaźnią prawdziwą wielowymiarową i niepowtarzalną. Osoby w kręgu najbliższych trzymają się razem, wspierają się i dzięki temu tworzą nierozerwalna silna i fascynująca grupę. Autorka pokazała na prostym przykładzie, że w przyjaźni nic się tak nie liczy, jak wzajemne wsparcie i pomoc w potrzebie. Kiedy mamy oddanych przyjaciół, mamy już więcej niż ci samotni i zadufani w sobie...

Wątki powiązane z historią krwawej hrabiny dopiero teraz nabierają zwrotnego tempa. Autora przedstawiła nam podziemie łowców, uwypukla poszczególne kręgi władzy i wprowadza sprytnie nowe znaczące postacie. Wszelkie wątki łączą się ze sobą, w przeróżnych kombinacjach, a czy połączą się w jednolitą całość? O tym będziemy mogli przekonać się w kolejnym tomie.

 
Pierworodna to kontynuacja, która przerasta pierwszy tom. Nie ma momentów nudy, jakie dostrzegaliśmy w poprzednim razem. Nie ma też nowy o braku emocji. Tosca Lee udowodniła mi, że potrafi władać piórem i wprowadzać w świat pełen intryg tajemnic i niespotykanych postaci.
Za możliwość przeczytania dziękuję:


Ps. Autorka poinformowała mnie właśnie, na instagramie, że nie będzie kolejnej części. Stawia to całą książkę w zupełnie innym świetle, bo wiele wątków zostało jeszcze niedomkniętych...Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam Cię czytelniku.

Prowadzę moje miejsce w sieci właśnie dla Ciebie. Rozgość się i czuj się jak we własnym zakątku internetu. Dziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, odczuciami i wrażeniami z przeczytanych recenzji, książek i nie tylko. Zachęcam Cię również do zostawienia po sobie śladu w postaci komentarza. Z miłą chęcią sprawdzę, skąd do mnie przywędrowałeś i odwiedzę Twój internetowy kącik. Jednak jeżeli chcesz tylko się niemiło zareklamować i nachalnie zaprosić mnie do siebie, to wiedz, że będzie mi bardzo przykro, iż nie przywędrowałeś do mnie bezinteresownie.

Ps. Kochani, nie mam nic przeciwko linkom, do waszych blogów, jeżeli nie są bezczelnym i nachalnym spamem. Możecie, je wklejać pod waszymi komentarzami, chętnie wszędzie zajrzę w wolnej chwili. Niestety Disqus uniemożliwia mi znalezienie niektórych blogów. :(

© Agata dla WioskaSzablonów | Technologia blogger. | Freepik FlatIcon