Pałac północy

Pałac północy
Autor: Carlos Ruiz Zafón  
Tytuł oryginalny: El Palacio de la Medianoche
Tłumaczenie: Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodán Casas
Wydawnictwo: Muza
Liczba stron: 288
Premiera: Kwiecień 2011r.
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Ocena: 5/6

Jest to moje kolejne spotkanie z piórem Zafóna, poprzednie były bardzo udane, jak było tym razem?

Ben - wychowanek domu dziecka w Kalkucie. Właśnie kończy 16 lat i w świetle prawa staje się pełnoletnią osobą. Musi opuścić sierociniec, wraz z innymi pełnoletnimi wychowankami, i zacząć  życie na własny rachunek. Jednak demony przeszłości nie zapomniały o jego istnieniu. Już w dniu imprezy pożegnalnej, zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Z biegiem czasu wydarzenia nabierają rozpędu i przybierają dziwny kierunek. Okazuje się, że przeszłość Bena jest bardzo zagmatwana. Czy chłopcu grozi niebezpieczeństwo?

Narracja w powieści jest trzecioosobowa, całość jest na zasadzie wspomnień jednego z przyjaciół Bena. Poszczególne rozdziały są przerywane monologami, w których przyjaciel tłumaczy nam zagmatwane losy bohaterów. Te wstawki sprawiają, że czytelnik ma wrażenie, jakby zapoznawał się z prawdziwą historią, a nie wymysłem autora. Świetne proporcje fikcji i realizmu, dają czytelnikowi wielkie pole do rozwinięcia wyobraźni.

,,Dorosłość nie jest niczym więcej niż tylko odkrywaniem, że wszystko, w co wierzyłeś, kiedy byłeś młody, to fałsz, a z kolei wszystko to, co w młodości odrzucałeś, teraz okazuje się prawdą."

C.R. Zafón ma niezwykle lekki styl, przez jego powieści się płynie. Jest to jeden z nielicznych autorów, który zachwyca czytelnika pięknym i zróżnicowanym językiem. Jego książki skrywają wiele prawd życiowych, a cytaty z powieści zna każdy czytelnik. Myślę, że nie ma wśród nas osoby, która nie słyszała o tym autorze. Pałac północy jest drugim tomem trylogii mgły, jednak nieznajomość pierwszej części nie przeszkadza w czytaniu kolejnej. Ja jestem po lekturze poprzedniego tomu, jednak wiedza z niego nie była mi potrzebna przy zgłębianiu kolejnej części. Każdy z tomów jest o innych bohaterach i odmiennej fabule.

Fabuła Pałacu północy wciąga do swojego świata. Już na wstępnie zostajemy poczęstowani mocnym i intrygującym prologiem. Po takim początku apetyt rośnie, na szczęście w końcowej fazie zostaje całkowicie zaspokojony. W powieści wiele się dzieje, dostajemy wartką akcję i proste wątki. Jednak pod płaszczykiem odrobinę fantastycznych zwrotów, możemy odnaleźć wiele skrywanych prawd. Książka w prosty sposób opowiada o pięknej sile przyjaźni, o miłości i więziach rodzinnych. Wiele w niej skomplikowanych relacji, a jeszcze więcej magii i przygód. Powieść ta jest skierowana głównie dla młodzieży, jednak myślę, że każdy koneser literatury będzie w stanie się w niej odnaleźć. Zafón stworzył wielowymiarowy świat, który zachwyca magią i rozczula relacjami międzyludzkimi. Przede wszystkim treść jest spójna, zakończenie zaskakujące, choć odrobinę przewidywalne. Nie będę tej pozycji porównywać do Cienia wiatru, ponieważ dzieli je ogromna przepaść, ale jako druga książka, w dobytku autora, jest bardzo dobrze skrojona i dopracowana w detalach. 


Pałac północy to piękna i wciągająca historia, pokazująca jak wiele jesteśmy w stanie poświęcić dla bliskiej nam osoby. Dostrzegamy, że braterskie więzi mogą przetrwać wszystkie przeciwności losu, a prawdziwa przyjaźń pokona zło i przebije wszystkie mury. Polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Witam Cię czytelniku.

Prowadzę moje miejsce w sieci właśnie dla Ciebie. Rozgość się i czuj się jak we własnym zakątku internetu. Dziel się ze mną swoimi spostrzeżeniami, odczuciami i wrażeniami z przeczytanych recenzji, książek i nie tylko. Zachęcam Cię również do zostawienia po sobie śladu w postaci komentarza. Z miłą chęcią sprawdzę, skąd do mnie przywędrowałeś i odwiedzę Twój internetowy kącik. Jednak jeżeli chcesz tylko się niemiło zareklamować i nachalnie zaprosić mnie do siebie, to wiedz, że będzie mi bardzo przykro, iż nie przywędrowałeś do mnie bezinteresownie.

Ps. Kochani, nie mam nic przeciwko linkom, do waszych blogów, jeżeli nie są bezczelnym i nachalnym spamem. Możecie, je wklejać pod waszymi komentarzami, chętnie wszędzie zajrzę w wolnej chwili. Niestety Disqus uniemożliwia mi znalezienie niektórych blogów. :(

© Agata dla WioskaSzablonów | Technologia blogger. | Freepik FlatIcon